Dzień 42 – przed malowaniem

Wreszcie skompletowałem wszystkie materiały niezbędne do malowania.
Bardzo długo zastanawiałem się nad lakierem, bejcą i techniką malowania, przeczytałem setki postów w internecie i spędziłem dziesiątki godzin zanim podjąłem decyzję jak i czym będę to robił. Niestety na polskim rynku nie ma specjalnych lakierów dedykowanych do malowania instrumentów akustycznych (a może są tylko nie znalazłem), dlatego musiałem szukać optymalnych zamienników, które spełnią moje oczekiwania. Długo zastanawiałem się nad lakierem, w zasadzie ludzie malują wszystkim co im wpadnie w ręce, są to najczęściej lakiery na bazie nitro. Biorąc pod uwagę iż pomiędzy warstwami lakieru będę naklejał rosettę (rozeta na otwór rezonansowy) która jest kalkomanią (ale o tym w swoim czasie) to lakier nitro odpadł. Zastanawiałem się nad samym uretanem, poliuretanem i lakierem alkidowo-uretanowym. Mój wybór padł na ten ostatni z kilku powodów: jest wersja wysoki połysk, jest odpowiednio twardy i … nie jest nitrem 🙂
Dzięki kilku konsultacjom i fachowym poradom Pana Pawła z działu obsługi, za co dziękuję, mój wybór padł na markę Vidaron, a dokładniej mówiąc lakier bezbarwny, bezpodkładowy (alkidowo-uretanowy) wysoki połysk.
Drugą farbą a raczej bejcą jest również Vidaron bejca do drewna w kolorze (B13) mahoń szlachetny. Wolałem się trzymać jednej marki aby mieć pewność, że lakier i bejca będą kompatybilne 🙂 Nie wiem czy bejcę położę jedną czy dwie warstwy, to okaże się jak będzie wyglądać pierwsza. Pozostałe elementy to wałeczki, pędzle itp, czyli to co jest potrzebne do malowania. Teraz czekam na odpowiednio ciepły dzień i zawijam rękawy do roboty. Kolejny wpis będzie gdy położę pierwszą warstwę i przeszlifuję, wtedy opiszę jak poszło.

Dodano: 20.05.2015
Wybór bejcy koloru (B13) Mahoń Szlachetny okazał się błędny, może komuś się podoba, ale mi różowe drewno nie przypadło do gustu. Musiałem pofatygować się do sklepu i kupić niestety jeszcze jedną puszkę bejcy, tym razem wybrałem Vidaron (B08) Palisander Królewski i tym razem był to dobry wybór – kolor jest świetny.
Niestety rozpadało się i prace musiałem wstrzymać…

4.89 avg. rating (97% score) - 9 votes